Čas
Jak jsem již avizovala ve facebookové skupině. Rozhodla jsem se výrazně omezit své aktivity a tedy i články na blogu. Tento článek nebude tedy ve formátu jako ty dřívější, ale půjde spíše o výčet aktivit s fotkami.
Ranní nabídka částečně řízených činností:
od úterka obměna - prostorovka vyměněna za časovou posloupnost, velmi jednoduchý úkol z figuře a pozadí vyměněn za složitější:
- matematické představy - Olča OK i UnoDuo stejné sady jako výše
- zrakové vnímání - skládání vloček - K. Konvalinová, označení překrývajících se obrázků - UnoDuo (zdarma v rámci zasílání newsletteru)
- prostorové vnímání - hledání správné cesty dle šipek - Olča OK - sada výše
- vnímání času - sestavování obrázků dle časové posloupnosti - stavění sněhuláka - K. Konvalinová - zdarma
Další částečně řízené činnosti:
- flipchart - obtahování obrázku hodin
- knihy - knížky s tematikou ročních období, hledání stejných písmen - názvy dnů
- pokusy - hledání tvarů ve třídě s pomocí "lup" ve tvaru čtverce, kruhu, obdélníku a trojúhelníku - od Čížečkova dílna
- klavír - hra podle barevných not, nová písnička Perpentykl
- během dopoledne poslech Antonio Vivaldi - Čtvero ročních období
Řízené činnosti:
- doporučuji články od Co Čech, to muzikant - Jak pomoci dětem si zapamatovat dny v týdnu a hodiny, Naučte děti měsíce v roce písničkou, Čtvero ročních dob - v přípravě činností jsem z nich hodně vycházela a také z materiálu Jak nám plyne čas
- básnička Týden malých zahradníků + pohyb - v prvním článku uvedeném výše
- písnička Perpentykl + doprovod na tělo
- Týdenní záznamníček - individuálně každodenní zaznamenávání zážitků předchozího dne - důraz na pojmy včera, dnes, zítra, názvy dnů - materiálu Jak nám plyne čas, uvedeném výše. Děti si PL vzaly s sebou na víkend, velká návratnost se ale neudála :-D
- v rámci ranních činností třídění fotografií z kalendářů dle ročních období na velký kruh rozdělený na čtvrtiny - obkreslování a vystřihování tvarů z těchto obrázků a lepení do správné výseče
- v rámci řízené činnosti společně třídění obrázků dle ročních období, lepení do správného ročního období - obrázky ze sady Pavly Pundové. V další den vystřihnutí kruhu a přidělání na nástěnku - v dalším týdnu návazná činnost s přiřazováním měsíců.
- třídění denních činností - důraz na pojmy ráno, dopoledne, poledne, odpoledne - v dalších dnech v nabídce v rámci částečně řízených činností. Obrázky od Pavly Pundové.
- četba z knihy Václava Čtvrtka Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky - Jak Křemílek a Vochomůrka měli hodiny s jednou ručičkou. Pohádku jsme další den zhlédli také na Youtube.
- výroba hodin s jednou ručičkou - obkreslování tvarů na obrázky z kalendářů, stříhání, lepení na papírový talíř, výběr a vystřihnutí obrázků týkajících se jednotlivých ročních období a jejich nalepení k odpovídající výseči - nápad z této publikace. Byla to na první pohled poměrně náročná akce. Stačilo ale připravit materiály na jednotlivé stolečky (u prvního si podepisovaly papírové talíře, u druhého obkreslovaly a vystřihovaly obrázky z kalendářů, u třetího se lepilo, u čtvrtého se stříhaly obrázky k ročním období. Děti si ale zvládly velmi dobře poradit navzájem a mně skoro nepotřebovaly - jen jsem jim přidělala nýtek). I při třídění obrázků k ročním obdobím si děti radily navzájem.
- zhlédnutí naučných videí na ČT edu s tematikou střídání ročních období, např. TVMiniUni
Komentáře
Okomentovat